sorbact

Cutimed Sorbact

Cutimed Sorbact je určený na efektívne viazanie a odstránenie baktérií a iných mikroorganizmov z kontaminovaných, kolonizovaných a infikovaných rán. Je vyrobený z tkaniny potiahnutej DACC (dialkylkarbamoylchlorid), čo je silno hydrofóbna látka, ktorá zabezpečí rýchle a účinné viazanie mikroorganizmov.

Mechanizmus účinku je založený na princípe technológie DACC. Hydrofóbnu väzbu medzi baktériami a vláknami krytia sprostredkovávajú molekuly mastnej kyseliny DACC, ktorá je na povrchu krytia a systémovo sa nevstrebáva. Ireverzibilne v celku zachytené mikroorganizmy sa nerozmnožujú a neuvoľňujú do rany toxické splodiny metabolizmu. Pri preväze sa spolu s krytím odstraňujú z povrchu rany, čím sa trvale znižuje jej bakteriálna záťaž. Širokospektrálna bakteriostatická účinnosť znižuje bakteriálnu a toxickú záťaž nehojacich sa rán.

 

sor

Indikácie

Cutimed Sorbact sa môže používať na všetky typy kontaminovaných, kolonizovaných rán  (grampozitívne baktérie, Staphylococcus aureus, MRSA, streptokoky, gramnegatívne druhy, Escherichia coli , Pseudomonas aeruginosa, huby ako Candida albicans), alebo infikovaných exsudujúcich rán bez ohľadu na ich etiológiu.

Bežným príkladom sú chronické rany, venózne, arteriálne, diabetické vredy, preležaniny, rany po excízii fistúl a ložísk hnisu, traumatické rany. Cutimed Sorbact sa používa aj v profylaxii včasnej infekcie.      

Fyzikálny mechanizmus účinku Cutimed Sorbact nezvyšuje rezistenciu proti baktériám a hubám, neexistuje riziko systémovej resorpcie, či toxického pôsobenia na zdravé tkanivo. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, ani riziká cytotoxicity.

 

 

Tabulka baleniaVeľkost baleniaŠUKL kodDoplatok pacienta
Cutimed Sorbac - krytie na rany antimikrobiálne 4 x 6 5 ks A94887 1 ks / 0,21 €
5 ks / 1,05 €
Cutimed Sorbac - krytie na rany natimikrobiálne 7 x 9 5 ks A94888 1 ks / 0,01 €
5ks / 0,05 €

 

Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok 1.10.2022 – 31.12.2022 

www.health.gov.sk

Príbalový leták
ORTOSPINE, s.r.o. ,Komárnická 16955/11 ,821 03 Bratislava, prevádzka: Plavisko 107, 034 01 Ružomberok, email: ortospine@ortospine.sk